top of page

Kto może się zarejestrować?

Inscrire

Wszyscy mający teleskop lub chociaż dobrą lornetkę. Zapraszamy zarówno osoby prywatne, jak i stowarzyszenia instytucje i szkoły. Wszyscy są mile widziani!

Dlaczego Księżyc?

Pourquoi

Księżyc jest widoczny gołym okiem, ale mimo to bardzo niewiele osób miało okazję dokładniej przyjrzeć się jego powierzchni i odkryć że jest to jeden z najpiękniejszych obiektów na naszym niebie. Ponieważ jest on położony stosunkowo blisko Ziemi, dokładnie widać nawet niewielkie kratery uderzeniowe, których krawędzie mogą tworzyć wysokie góry, a także ciemne obszary zwane księżycowymi morzami. Osoby obserwujące to pierwszy raz niemal zawsze są zaskoczone ilością szczegółów jakie można tam dojrzeć! Oczywiście w czasie akcji 12 i 13 lipca, możesz pokazywać również inne ciała niebieskie, ale z doświadczenia wiemy że Księżyc zwykle robi największe wrażenie.

Dla kogo?

public

Celem On the Moon Again jest zainteresowanie osób, które nigdy nie zwracały uwagi na astronomię. Chcemy pokazać, że ten temat jest ciekawy i przystępny dla przeciętnego przechodnia. Mamy nadzieję dotrzeć do jak największej liczby osób!

ou

Gdzie?

Najlepiej rozstawić stanowisko obserwacyjne tam gdzie jest największa liczba przechodniów. Odwiedzenie obserwatorium, muzeum lub uniwersytetu wymaga od odbiorcy planowania i pewnego wysiłku – z tego powodu takie wydarzenia popularyzacyjne docierają przede wszystkim do osób już zainteresowanych. Aby dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą że astronomia i geologia planetarna są fascynujące, trzeba ich spotkać na ich własnym terenie – w centrum miasta, na nadrzecznych bulwarach a nawet przed popularnymi pubami. Nie ma potrzeby poszukiwania ciemnego nieba, bo Księżyc jest widoczny nawet w środku rozświetlonego neonami miasta. Jeżeli mieszkasz w mniejszej miejscowości, po prostu rozstaw się z teleskopem we własnym ogródku i urządź grilla dla rodziny i znajomych i przy okazji pokaż im Srebrny Glob.

37245591_692073964457913_271897043303766
quand

Kiedy?

On the Moon Again będzie miało miejsce w piątek i sobotę 12 i 13 lipca 2019: dokładnie tydzień przed 50-tą rocznicą pierwszego kroku człowieka na Srebrnym Globie. Te daty wybraliśmy ponieważ Księżyc będzie wtedy w pierwszej kwadrze, co oznacza że wszelkie elementy na powierzchni szczególnie dobrze widoczne, oraz że obserwacje będzie można prowadzić krótko po zachodzie Słońca. Ponieważ w dwudniowej czasie akcji „On the Moon Again ludzie będą obserwować naszego satelitę z całego świata, da to niemal 48 godzin nieustannego trzymania Księżyca na oku. Wydarzenie zacznie się 12 lipca na Nowej Zelandii i zakończy 13 lipca na Hawajach. Pozwoli nam to lepiej odczuć i naprawdę zrozumieć że wszyscy żyjemy na jednej planecie, pod jednym niebem – zupełnie tak jak w 1969.

Capture d’écran 2018-08-15 à 15.26.21.pn

Aspect of the Moon

 12 th july evening

Capture d’écran 2018-08-15 à 15.26.47.pn

Aspect of the Moon

 13 th july evening

Matériel

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Powierzchnia Księżyca jest widoczna przy użyciu dowolnego sprzętu astronomicznego, od zwykłej lornetki, przez popularne teleskopy o średnicy 60 lub 115 mm, aż do większych urządzeń o średnicy 20-30 cm. Twój teleskop nie widział światła gwiazd od bardzo długiego czasu? Po prostu przetrzyj kurz i wynieś swój teleskop na zewnątrz. Oczywiście mniejsze instrumenty będą bardziej praktyczne, ponieważ łatwiej je przenieść na miejsce. Jeżeli twój teleskop nie ma automatycznego systemu śledzenia, po prostu załóż niskie powiększenie (30-40x). Dzięki temu trzeba będzie wyśrodkować teleskop tylko co jakiś czas (co możesz wykorzystać do wyjaśnienia że Ziemia rzeczywiście się kręci!). Niech to że nie masz skomplikowanego, drogiego teleskopu nie powstrzyma Cię przed współtworzeniem naszej akcji. Zapewniamy że przechodnie będą absolutnie zachwyceni możliwością obejrzenia Księżyca Twoim 60mm teleskopem.

Capture d’écran 2018-08-15 à 16.16.56.pn

Co opowiadać?

Sam widok Księżyca wystarczy żeby wprawić ludzi w osłupienie. Będziesz zdziwiony/a tym jak bardzo emocjonalnie niektórzy będą podchodzić do widoku naszego satelity – ludzie patrzący na Srebrny Glob zachowują się często jak dzieci które pierwszy raz zobaczyły ocean. Przygotuj się na krzyki zachwytu i komentowanie piękna księżycowego krajobrazu. Aby jednak przygotować cię na dodatkowe pytania, przygotujemy dla Ciebie niewielką broszurkę informacyjną (w formie elektronicznej: pdf) zawierającą podstawowe dane o Księżycu i jego podboju, a także mapkę, którą będziesz mógł/mogła użyć w rozmowy. 

Jak rozmawiać?

raconter
communiquer

On the Moon Again będzie działać jak katalizator dyskusji astronomii i geologii planetarnej. W ciągu dwóch dni 12 i 13 Lipca 2019, tysiące teleskopów będzie w jednym czasie wycelowanych w Księżyc. Międzynarodowa kampania informacyjna ruszy na wiosnę 2019 aby zachęcić ludzi na całym świecie do wzięcia udziału. Od czerwca 2019, mapa wszystkich uczestników będzie dostępna na tej stronie. Będziemy Ci bardzo wdzięczni za rozpropagowanie informacji o tej akcji wśród swoich znajomych i zachęcenie ich do wzięcia w niej udziału. Nie zapomnij też poinformować prasy lokalnej o tej inicjatywie – dziennikarze na pewno będą zainteresowani popatrzeniem w niebo i opisaniem tego w swoich mediach

TWITTER

Na twitterze używaj hasztagu #onthemoonagain

bottom of page